Lineární model hospodaření (vyrobit – použít – vyhodit) vznikl z představy o neomezené kapacitě naší planety. Dnes už ale víme, že tento model nefunguje. Z toho důvodu musíme postupně přejít na model cirkulární ekonomiky (vyrobit – použít – zrecyklovat – použít – zrecyklovat, ...) a co nejméně zatěžovat zdroje surovin a energie. Zkrátka se k našemu životnímu prostřední chovat zodpovědně, protože planetu máme jen jednu.
Nabízí se tak otázka, jak k odpadům přistupovat. Nejlepší volbou je odpad vůbec nevytvářet. Toho sice nikdy nedosáhneme úplně, přesto se nabízí spousta možností, kterými snížíme množství odpadu. Nosme si vlastní pytlíky na pečivo a zeleninu, nakupujme pořizujme si věci z druhé ruky nebo kompostujme odpad ze zahrady. Příležitostí je spousta, stačí jen chtít.
Pokud už nám odpad vznikne, zamysleme se nad jeho opravou a opětovným využitím (např. renovace starého nábytku, oprava elektrospotřebičů apod.). Když už není možná ani oprava, odpad správně vytřiďte. Díky tomu se většina využitelného odpadu zrecykluje a vzniknou nové použitelné věci, aniž by se musely čerpat další přírodní zdroje.
Aktuální systém odpadového hospodářství přináší spoustu možností, jak odpad třídit. V naší obci najdete sběrný dvůr, kam můžete nosit pytle i balíky s vytříděným odpadem, nebo využijte sběru od dveří a třiďte papír, plast i nápojové kartony v pohodlí domova. Na sklo vám poslouží nádoby na veřejných hnízdech. Proto není žádný důvod, proč házet tříditelné složky do nádob na směsný komunální odpad.
Než odnesete nepotřebnou věc (např. sportovní náčiní, nábytek, dekorace apod.) na sběrný dvůr, zeptejte se sami sebe, jestli se nenajde někdo, kdo by ji využil. Nabídněte ji svým známým nebo zveřejněte inzerát na webech jako Bazos.cz, Sbazar.cz, vsezaodvoz.cz, případně v různých facebookových skupinách.
Pokud je v Úvalnu nebo blízkém okolí obchod nebo tržnice, kde se dá nakoupit bez obalu, může se zde doplnit konkrétní příklad.